banner_respecs.jpg

 Návštěva velitele NATO Special Operation Headquarters

   Na jednodenní návštěvu zavítal ve středu 28. února 2018 do České republiky velitel speciálních operací Severoatlantické aliance viceadmirál Colin J. Kilrain. Jednalo se o vůbec první návštěvu naší země po jeho ustanovení do funkce.

   Nejprve ho přijal náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář. „Speciální síly poskytují České republice vysoce flexibilní a efektivní strategický nástroj v oblasti zajištění obrany a bezpečnosti,“ zdůraznil generál Bečvář a připomněl, že za poslední čtyři roky speciální síly prošly výraznými změnami. Rozšířily své velitelské i řídící struktury a vzniklo nové Centrum podpory speciálních sil (CPSS).

   Admirál se během svého pobytu setkal také s ředitelem speciálních sil brigádním generálem Pavlem Kolářem. Ten hosta seznámil s hlavními úkoly, strukturou i příspěvky našich sil do zahraničních operací NATO. Dále diskutovali o minulých operacích speciálních sil a jednali také o budoucí spolupráci.

   „Jednání bylo sice krátké, ale velmi přínosné. Úzká spolupráce nám přináší řadu výhod a zkušeností, které můžeme zúročit nejen při plánování a nasazení v zahraničních operacích, ale také při společných aliančních cvičeních,“ dodal generál Kolář.

   Speciální síly provádí celé spektrum operací jako je speciální průzkum, ofenzivní činnost, podpora a vliv ve všech geografických a klimatických podmínkách. Své zástupce mají také v mezinárodním štábu Velitelství speciální operací NATO v belgickém Monsu.(28.02.2018)

 

Připomínky a náměty: webmaster@respecs.cz